Wczytuję dane...

SAUNY InfraSauny

Co to jest infrasauna?

Sauna na podczerwień (infrasauna) ujrzała światło dzienne zaledwie kilka dekad temu. Klasyczne sauny fińskie czy wilgotne sauny rosyjskie mają swoją historię na przestrzeni kilku stuleci, a łaźnie tureckie istniały tu nawet kilka tysięcy lat temu. Niemniej jednak szybki rozwój saun na podczerwień świadczy o ich szerokiej użyteczności i popularności, zwłaszcza w środowisku rodzinnym.
Klasycznym przykładem działania promieniowania podczerwonego jest słońce, którego dobroczynne działanie znamy wszyscy: będąc w cieniu odczuwamy rzeczywistą temperaturę powietrza, ale gdy tylko trafimy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dzięki promieniowaniu podczerwonemu ciało szybko się nagrzewa . Należy jednak uważać, aby nie pomylić promieni podczerwonych z promieniowaniem UV, które w większych dawkach jest szkodliwe dla organizmu człowieka.
Sauny na podczerwień podgrzewane są do temperatury od 40 do 65 stopni Celsjusza , dlatego mogą z nich korzystać również osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą chodzić do klasycznych saun czy spa. Pobyt w saunie na podczerwień obciąża organizm człowieka znacznie mniej w porównaniu np. Z sauną fińską, w której optymalne temperatury wahają się od 90 do 105 stopni Celsjusza. Udowodniono, że użytkownicy sauny na podczerwień pocą się od dwóch do trzech razy więcej niż podczas podobnego zabiegu w saunie, co pozwala na osiągnięcie lepszego efektu zdrowotnego.
W saunie możemy sobie pozwolić dwa razy dziennie , ale chyba niewielu zakochanych oddaje się temu relaksowi każdego dnia. Może raz, najwyżej dwa razy w tygodniu. Między innymi ze względu na czasochłonność. W saunie potrzeba godziny lub więcej, zanim pomieszczenie zostanie dokładnie ogrzane. Ciepłem w kabinie na podczerwień możemy cieszyć się już po pięciu do piętnastu minutach od uruchomienia. Promieniowanie podczerwone w kabinach na podczerwień różni się od gorącego powietrza lub pary głównie tym, że promieniowanie podczerwone działa w głąb tkanki ciała, podczas gdy para lub gorące powietrze wpływa głównie na powierzchniowe warstwy ciała.

Jaka jest różnica między sauną fińską a sauną na podczerwień?

Sauna na podczerwień wykorzystuje promieniowanie podczerwone do bezpośredniego ogrzewania ludzkich tkanek na głębokość około 4 cm. Grzejniki są skierowane bezpośrednio na ciało i ogrzewają je.
Sauna działa na zasadzie ciepła pośredniego: gorące piece ogrzewają powietrze, które następnie ogrzewa skórę, przez co ogrzewa się ciało.
Tak więc oba rodzaje saun rozgrzewają ciało, ale w inny sposób. Metoda sauny jest również inna w przypadku saun na podczerwień i saun. O ile w saunach fińskich stosuje się cykle, w których pobyt w saunie przeplata się z chłodzeniem i relaksem, o tyle w saunie na podczerwień rozgrzewamy się na 30-45 minut, po czym nie wychładzamy, tylko bierzemy prysznic.
Promienie podczerwone działają przy temperaturze powietrza w zakresie 45 - 65 ° C, tradycyjna sauna pracuje z temperaturą w przedziale 90 - 105 ° C. Niższe temperatury powietrza w saunie na podczerwień są ważne dla osób z większym ryzykiem sercowo-naczyniowym, ponieważ ryzyko to wzrasta przy wysokich temperaturach w tradycyjnych saunach.
Podgrzewanie tradycyjnej sauny, w zależności od jej wielkości, trwa 30 - 90 minut. Wstępne podgrzanie kabiny na podczerwień w temperaturze pokojowej trwa około 5 - 10 minut.

Mity i błędy

O szkodliwości saun na podczerwień mówią zwykle osoby, które niewiele o nich wiedzą. Natomiast sauny na podczerwień zapewniają szereg korzystnych i prozdrowotnych efektów. 
Regularne korzystanie z sauny na podczerwień wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka pod wieloma względami . Sauna na podczerwień zmniejsza bóle stawów i pleców, pomaga w leczeniu wyprysków skórnych, poprawia ukrwienie, działa przeciwzapalnie lub wspomaga odchudzanie. 
Innym rozpowszechnionym mitem na temat saun na podczerwień jest ich wysokie zużycie. Trudno powiedzieć, skąd się wzięło, ale prawda jest taka, że ​​zużycie domowej sauny na podczerwień jest dosłownie minimalne. Jeden cykl w saunie kosztuje około złotówki. Aby dać ci wyobrażenie, korzystanie z sauny na podczerwień jest zazwyczaj niższe niż podgrzewanie wody w czajniku elektrycznym
Jedną z głównych zalet saun na podczerwień jest możliwość umieszczenia ich w małych mieszkaniach a , nawet w blokach . Sauny na podczerwień nie zajmują dużo miejsca i można je umieścić praktycznie w każdym miejscu wnętrza.
Sauny na podczerwień działają na zupełnie innej zasadzie niż sauny klasyczne. Chociaż ich maksymalna temperatura jest niższa niż w saunie fińskiej, zapewniają znacznie większy efekt pocenia. Między innymi sauny na podczerwień ogrzewają tkankę mięśniową na głębokość do 4 cm. 

Jak działa ogrzewanie?

Sauny na podczerwień ogrzewają ludzkie ciało za pomocą promieniowania podczerwonego. 
Wyposażone są w grzałki węglowe, ceramiczne lub kwarcowe. Grzejniki najczęściej umieszczane są na ścianach, ale mogą być również na ławce i na podłodze. Emitują promienie podczerwone, które wnikają na kilka milimetrów w ludzką tkankę i głęboko ją ogrzewają. Dlatego sauny na podczerwień obywają się bez pieców, które należy podlewać. Sterowanie jest proste i intuicyjne za pomocą panelu sterującego umieszczonego na wewnętrznej ścianie sauny na podczerwień.
  • Grzejniki ceramiczne ( fale IR-C, IR–B )- Grzejniki ceramiczne pracują z bardzo wysoką temperaturą powierzchni 250 - 300°C, dlatego grzejniki są chronione dodatkową kratką ochronną. Ich nagrzewanie do wymaganej temperatury jest bardzo szybkie, dzięki czemu nie jest potrzebna duża liczba grzejników. Żywotność to 8000 godzin pracy. Tak więc przy normalnej eksploatacji (sauna 3 razy w tygodniu 45 min) trwa do 60 lat. 
  • Grzejniki węglowe ( fale IR-C, IR–B )- Grzejniki węglowe są wykonane z cienkich pasków węgla, które wytwarzają temperaturę powierzchni około 70 - 170°C. Zapewniają bardziej równomierną i wydajną dystrybucję promieni podczerwonych. Grzałki nagrzewają się wolniej, ale mają dłuższą żywotność. Żywotność emitera węgla wynosi 12 000 godzin pracy, co przy normalnej eksploatacji trwa do 90 lat.
  • Grzejniki Kwarcowe -Redlight / Vitae ( fale IR-C, IR–B, IR–A )- Grzejniki kwarcowe mają temperaturę powierzchni 300 - 500°C. Dzięki nowej technologii wymagana temperatura w saunie na podczerwień osiągana jest niemal natychmiast. Grzejniki wykonane są z rurek ze szkła krzemionkowego, które oprócz intensywnego promieniowania cieplnego emitują również światło wzmacniające ich korzystne działanie terapeutyczne. Standardowa żywotność wynosi 60 lat w normalnym użytkowaniu domowym, czyli do 8000 godzin pracy. Przeciwskazania : Nadciscnienie, problemy z sercem, implaty metalowe , silikonowe . 

W naszych saunach stosujemy wysokiej jakości promienniki kwarcowe Redlight Vitae. Ich zastosowanie gwarantuje pełny obszar oddziaływania fal IR-C, IR–B, IR–A.

• IR–C oddziaływuje na wierzchnią warstwę naskórka (od 3 do 10 μm),

• IR–B oddziaływuje do warstwy skóry właściwej (od 1,4 do 3 μm),

• IR–A oddziaływuje do tkanki podskórnej wnikając pod skórę do naczyń krwionośnych (od 0,78 do 1,4 μm).

Korzystanie z sauny wyposażonej w promienniki kwarcowe Redlight Vitae wpływa prozdrowotnie, leczniczo oraz wspomagająco podczas rehabilitacji. Seanse mogą korzystnie wpłynąć na ból głowy, reumatyzm, napięcie mięśni, zapalenie oskrzeli czy odchudzanie i redukcję cellulitu. Sauny na podczerwien  są sprzymierzeńcami w przezwyciężaniu stresu, bezsenności czy nerwic. Poprawiają elastyczność skóry, łagodzą zmiany potrądzikowe, zmiany skórne a także mają pozytywny wpływ na wzrost sił witalnych oraz odporności.

Poniżej znajdziesz pełną ofertę naszych saun na podczerwień:

Sortuj według:
Wyświetl po produktów